Dlaczego warto przełączyć monitoring na system z kamerami IP?

Kamery IP są coraz bardziej popularne. Są to małe kamery, które przesyłają obrazy przechwycone przez sieć IP do komputera. Możliwe jest również przesyłanie strumieniowych transmisji na żywo do smartfonów, tabletów i innych urządzeń końcowych.

Kamery IP — zastosowanie

Są używane głównie jako kamery monitorujące w mieszkaniach prywatnych, sklepach, a teraz także do monitorowania i ochrony przestrzeni publicznych, takich jak place, stacje kolejowe, centra miast i tym podobne.

Podstawową zaletą kamer IP jest to, że są dostępne w zasadzie dla każdego https://zintronic.pl/kamery-ip. Wybór jest bardzo duży, podobnie jak i obszarów zastosowania. Ponadto ich konfiguracja i instalacja kamer jest stosunkowo prosta i szybka.

Przełącz monitoring na system IP

Kamera analogowa to tradycyjna kamera stosowana w systemach CCTV. Wysyła wideo przez kable do magnetowidów lub rejestratorów DVR. Kamery IP to kamery cyfrowe, które przesyłają sygnały przez kable do sieci w celu przechowywania. Wiele dzisiejszych systemów kamer monitorujących to systemy hybrydowe, które wykorzystują zarówno komponenty analogowe, jak i cyfrowe.

Jakość obrazu i rozdzielczość

Przede wszystkim kamery IP oferują wyższą jakość obrazu niż kamery analogowe. Poza tym większy obszar, na przykład szerokie lub wąskie pole widzenia i lepszą opcję powiększania. Ponieważ przesyłają prawdziwe sygnały cyfrowe, zapewniają bardzo szczegółowy obraz wideo, dzięki czemu świetnie nadają się do rozpoznawania twarzy lub wykrywania tablic rejestracyjnych.

Ich zaletą jest również wysoka rozdzielczość wraz ze skompresowanymi i zakodowanymi sygnałami obrazu. Daje to możliwość pokrycia znacznie szerszego pola widzenia lub oglądania znacznie bardziej szczegółowych obrazów w wąskich, powiększonych widokach.

Media transmisyjne

Kamery IP przesyłają swoje sygnały za pomocą skrętki kablowej lub bezprzewodowo.
Tradycyjne kamery analogowe wykorzystują połączenia przez kable koncentryczne. Można pracować za pomocą skrętki lub bezprzewodowo, ale z niższą rozdzielczością.

Zasilanie PoE

Jedną z wielu zalet kamer IP jest to, że mogą być również zasilane przez kabel Ethernet, co eliminuje potrzebę stosowania przewodów zasilających i gniazd w miejscu instalacji kamery.

Brak instalacji kablowej

Kamery IP z połączeniami WiFi mogą być bardzo praktycznym rozwiązaniem w miejscach, w których instalacja kablowa jest trudna lub kosztowna. WiFi jest również dostępne w budynkach, w których ułożenie kabli jest niepraktyczne lub niemożliwe, na przykład w budynkach zabytkowych.

Odległość

Kamery IP mogą przesyłać cyfrowe wideo do stu metrów za pomocą skrętki kablowej Ethernet i na nieograniczone odległości w sieci TCP/IP. Ponieważ obrazy są przesyłane cyfrowo, zachowują stuprocentową wyrazistość na dużych odległościach, nawet po przekonwertowaniu formatu sygnału.

Inteligencja i zarządzanie

Systemy IP zapewniają inteligencję sieci i zdalne zarządzanie. Można przesyłać strumieniowo obrazy i różne sekcje obrazów do różnych odbiorców w tym samym czasie. Możliwe są również dodatkowe zadania, takie jak wysyłanie wiadomości w przypadku wykrycia ruchu.

Łatwa instalacja

Kamery analogowe wymagają więcej okablowania niż kamery IP. Oddzielny kabel do sterowania funkcjami obrotu, pochylenia i powiększenia. Do transmisji audio wymagany jest również inny kabel. Czyli kamera analogowa wymaga trzech oddzielnych kabli: zasilającego, audio i wideo, podczas gdy kamery IP wykorzystują tylko jeden kabel do przesyłania zasilania, obrazu, dźwięku, sterowania PTZ i danych sterujących.

Bezpieczeństwo

Kamery analogowe są znacznie bardziej narażone na naruszenia bezpieczeństwa, ponieważ ich źródła mogą zostać fizycznie przechwycone lub taśmy i urządzenia nagrywające mogą zostać skradzione. Analogowe źródła wideo również nie są szyfrowane.

Znacznie trudniej jest przechwycić dane z kamer IP. Są szyfrowane i kompresowane przed transportem. Można je również przesyłać przez bezpieczne tunele VPN.

Niezawodność

Systemy IP oferują niezawodność dzięki szyfrowaniu i kompresji danych. Są tak samo niezawodnie, jak sieć, w której pracują. Z kolei systemy kopii zapasowych mogą zminimalizować przestoje.