Backup strony WWW — dlaczego systematyczne robienie kopii zapasowej strony jest tak ważne?

Właściciele stron internetowych codziennie narażeni są na ryzyko utraty efektów swojej pracy — zagrażają im m.in. awarie serwerów firm hostingowych i ataki hakerskie. Jednym ze sposobów obrony przed nimi jest systematyczne wykonywanie kopii zapasowych (backupów) witryn. W naszym artykule omówimy problematykę, związaną z ich tworzeniem.

Czym jest backup strony?

Strona internetowa bazuje na plikach, umieszczanych na serwerze lub w chmurze. Są one źródłem tekstów, obrazów oraz skryptów, które wyświetlają się użytkownikowi po wpisaniu adresu witryny w oknie wyszukiwarki. Backup strony jest zapisem wspomnianych plików, wykonanym dla celów bezpieczeństwa. Jego posiadanie umożliwia — w wypadku awarii lub ataku hakerskiego —  błyskawiczne odtworzenie całej struktury witryny i przywrócenie jej do stanu pierwotnego. Pozwala to szybko wznowić działalność serwisu, bloga lub sklepu online oraz ograniczyć ryzyko strat, związanych z nieobecnością w sieci.

Dlaczego warto powierzyć wykonanie backupu strony www specjalistom?

Stworzenie strony internetowej jest obecnie stosunkowo łatwe, nieco bardziej skomplikowaną kwestią jest jednak wykonanie jej kopii zapasowej. Jeżeli witryna zbudowana jest w oparciu o popularny CMS WordPress, można wykorzystać do tego celu jedną z licznych wtyczek. Rozwiązanie to wiąże się jednak z pewnym ryzykiem — w wyniku jego zastosowania może dojść do spowolnienia działania strony. 

Wykonanie prac ręcznie wymaga z kolei odpowiedniej wiedzy. W związku z tym wielu posiadaczy blogów i sklepów online zleca tworzenie ich backupów wyspecjalizowanym firmom. My ze swej strony polecamy korzystanie z usług, czyli

Webros – aktualizacje stron internetowych, opieka WordPress i Joomla
Bosaków 5a/87a
31-476 Kraków
Tel: 730 704 247
www.webros.pl

Przedsiębiorstwo to działa na rynku już od wielu lat i dało się poznać jako partner, któremu można powierzyć nie tylko tworzenie backupów, lecz również kompleksową obsługę witryn.

Gdzie przechowywać kopię zapasową strony?

Ważną kwestią jest również miejsce przechowywania plików kopii zapasowej strony www. Możliwych jest kilka rozwiązań:

  • Serwer, na którym zainstalowano witrynę. Jest to najgorsza z możliwych opcji — ewentualny atak hakerski może zagrozić nie tylko samej stronie, lecz również plikom backupu.
  • Zewnętrzny podmiot, któremu zlecimy prace w tym zakresie (np. wspomniana firma Webros). W tym wypadku mamy pewność, że prace zostaną przeprowadzone przez specjalistów, a nasze dane — właściwie zabezpieczone.
  • Dysk, należący do właściciela strony.

Oczywiście backupy wykonywane są również przez dostawców usług hostingowych, jednak poleganie wyłącznie na nich może skończyć się rozczarowaniem — za odtworzenie strony naliczane są często wysokie opłaty, a na dodatek standardem jest przechowywanie jedynie ostatniej wersji kopii zapasowej.

Jak często należy wykonywać backup witryny?

Częstotliwość tworzenia kopii zapasowych może być zróżnicowana — co oczywiste, w przypadku dużych, często aktualizowanych witryn powinna być ona większa niż wówczas, gdy w grę wchodzić będzie niszowy blog, na którym wpisy pojawiają się jedynie od czasu do czasu. O nowej kopii warto pomyśleć również za każdym razem, gdy planujemy:

  • aktualizację systemu CMS,
  • zmianę dostawcy hostingu,
  • dłuższą nieobecność.

Backup powinien również zostać wykonany przed zainstalowaniem każdej nieoficjalnej wtyczki lub motywu WordPress.