Czy instalacja fotowoltaiczna to duży wydatek? Ceny na fotowoltaikę

Za pomocą instalacji PV, czyli fotowoltaicznej można zacząć samodzielnie wytwarzać prąd.

Dzisiaj tego typu systemy są coraz tańsze, a dzięki opcji otrzymania dotacji można zakupić je w jeszcze niższych cenach. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Sprawdź najnowsze informacje na temat cen fotowoltaiki.

Instalacja fotowoltaiczna – dlaczego warto?

Samodzielne wytwarzanie prądu to przyszłościowy wybór dla domu oraz dla firmy. Aktualnie takie oferty cieszą się dużym zainteresowaniem, co wynika głównie z rosnących kosztów prądu. W efekcie instalacja fotowoltaiczna pozwala na obniżenie rachunków.

Oczywiście, instalacja fotowoltaiczna ma jeszcze wiele innych zalet, między innymi pozwala na uzyskanie większej swobody i niezależności w stosunku do zakładu energetycznego. Z prądu można korzystać także podczas przerw w jego dostawie. Ponadto to przyszłościowa inwestycja pod kątem ekologii.

Czy instalacja fotowoltaiczna to duży wydatek? Ceny na fotowoltaikę

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Koszty związane z wykonaniem instalacji fotowoltaicznej zależne są od szeregu czynników, dlatego są one zawsze ustalane indywidualnie. Zazwyczaj instalacja fotowoltaiczna to wydatek rozpoczynający się od około 15 tysięcy złotych w przypadku instalacji słabszych, natomiast te mocniejsze, które wytwarzają więcej prądu, kosztują nawet około 30-40 tysięcy złotych.

Dla domów jednorodzinnych najczęściej stosowana jest instalacja fotowoltaiczna o niższej mocy, dlatego koszty zamykają się przeważnie w 15-25 tysiącach złotych.

Co składa się na koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej?

Przy wyliczaniu kosztów związanych z instalacją fotowoltaiczną pod uwagę bierze się szereg czynników. Są to między innymi:
– moc instalacji fotowoltaicznej
– marka sprzętów stosowanych do instalacji – panele, falownik
– dodatkowe elementy instalacji, na przykład akumulatory
– koszty robocizny firmy

Niezależnie od tego, czy planowana jest instalacja fotowoltaiczna 50 kw czy też mniejsza, warto wybrać sprawdzoną firmę, która będzie mogła zapewnić wtedy fachową, kompleksową obsługę.