Chociaż mogłoby się wydawać, że mycie roweru to sprawa błaha, niestety wcale tak nie jest. Właściwa konserwacja i czyszczenie roweru pozwolą na utrzymanie go w świetnej formie. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jak więc prawidłowo czyścić rower?
Co najlepiej sprawdza się do czyszczenia roweru?
To, że do mycia roweru zastosujemy wodę, nie powinno nikogo dziwić. Jednak używając wody, warto dopasować jej źródło lub rodzaj ciśnienia do czyszczonych elementów. Najczęstszym błędem podczas mycia jednośladu jest nieodpowiedni dobór ciśnienia, który może uszkodzić elementy napędu pojazdu. Jest to widoczne szczególnie wtedy, kiedy do usuwania zabrudzeń wykorzystujemy myjkę ciśnieniową. Jeśli już zdecydujemy się na jej użycie, należy pamiętać, aby podczas czyszczenia ominąć suport, pedały oraz stery. Woda pod tak dużym ciśnieniem może usunąć smar z tych miejsc, tym samym przyspieszając konieczność naprawy lub wymiany tych elementów.
Jak prawidłowo czyścić rower i jego części?
Do mycia roweru możemy wykorzystać myjkę ciśnieniową lub po prostu wodę. Jeżeli rezygnujemy z myjki, wtedy niezbędne będzie wiadro z ciepłą wodą, delikatny detergent, rękawiczki w celu zabezpieczenia dłoni przed chemią oraz różnego rodzaju szczotki, gąbki i szmatki przydatne do czyszczenia jednośladu. Możemy również zaopatrzyć się w specjalny preparat lub chusteczki do czyszczenia tarcz hamulcowych, jednak nie są to produkty pierwszej potrzeby.
Myjąc rower, powinniśmy kierować się zasadą „od ogółu do szczegółu”. Oznacza to, że na początku powinniśmy usunąć widoczne ślady błota oraz kurzu. Dopiero później przechodzimy do mycia kierownicy i jej części, kół oraz napędu. Czyszcząc napęd, warto poświecić temu dłuższą chwilę, ponieważ odpowiada przede wszystkim za sprawną oraz bezpieczną jazdę.
Jednym z ważniejszych elementów napędu jest łańcuch rowerowy. Aby go wyczyścić, należy ściągnąć łańcuch i usunąć z niego brud zanurzając go w nafcie lub użyć specjalnej szczotki wraz ze środkami czyszczącymi. Decydując się na drugą opcję, musimy pamiętać, aby każde ogniwo łańcucha zostało dokładnie umyte oraz żeby zostało zaimpregnowane olejem. Inną, równie ważną częścią są przerzutki. Brud z przednich i tylnych przerzutek oraz z kasety i torby usuwamy za pomocą dedykowanej szczotki i skrobaczki.
Jak wyczyścić elementy kierownicy?
Kolejnym etapem jest mycie kierownicy oraz jej części. Jednak trzeba pamiętać o tym, że kierownica posiada elementy wykonane z różnego rodzaju materiałów — piankowe oraz gumowe, a także o tym, że znajdują się na niej części mechaniczne, takie jak dźwignie hamulcowe oraz manetki, które odpowiadają za bezpieczną jazdę. Po dostaniu się do nich zbyt dużej ilości wody niestety mogą ulec zniszczeniu, dlatego tak ważne jest, aby na tym etapie być dokładnym i uważnym. Do mycia kierownicy należy użyć wilgotnej ściereczki lub szczoteczki oraz specjalnych preparatów przeznaczonych do mycia pojazdu.
Jak czyścić felgi rowerowe?
Na sam koniec do wyczyszczenia pozostają felgi oraz szprychy, odpowiadające m.in. za sprawne działanie klocków hamulcowych. Do usunięcia z nich brudu wystarczy wykorzystać gąbkę zanurzoną w ciepłej wodzie. Potem trzeba się dokładnie przyjrzeć, czy w strategicznych miejscach nie pozostały trudne do usunięcia zabrudzenia. Jeśli tak się stało, to w celu ich wyeliminowania należy zastosować środki przeznaczone do czyszczenia roweru. Na sam koniec należy wypolerować oraz zabezpieczyć części pojazdu tak, by dłużej pozostały czyste.
Przegląd po myciu
Ostatnim już krokiem jest przyjrzenie się rowerowi z bliska i sprawdzenie, czy został prawidłowo wyczyszczony. Po dokładnym usunięciu brudu może się okazać, że posiada on wcześniej dla nas niezauważalne rysy lub że pojawiła się rdza. Jeżeli zauważyliśmy coś takiego, to warto użyć w celu ich usunięcia sprawdzonych domowych sposobów lub tych nieco bardziej profesjonalnych.
Do pozbycia się drobnych rys możemy wykorzystać preparat, za pomocą którego rysy zostaną ukryte. Jeśli rysy są jednak bardziej widoczne, to wtedy jedynym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do profesjonalnego serwisu rowerowego.
Natomiast jeśli na rowerze pojawiła się rdza, to możemy skorzystać ze specjalnego preparatu lub zastosować domowe sposoby. Jednym z nich jest użycie octu i kwasku cytrynowego. Należy wymieszać je razem z wodą, a następnie zanurzyć w tak przygotowanym roztworze zardzewiałą część. Innym sposobem jest wykorzystanie sody oczyszczonej. Sodę mieszamy razem z niewielką ilością wody, aby uzyskać gęstą pastę i następnie zaaplikować ją na zardzewiałe miejsce. Jeśli jednak zajęta przez rdzę część będzie bardzo duża, to warto rozważyć jej wymianę.
Czy mycie roweru jest aż tak ważne?
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że regularne mycie roweru jest zbędne. Jest to jednak błędne myślenie. Dokładne czyszczenie i konserwacja roweru wpływa nie tylko na aspekty wizualne, ale i przede wszystkim zapewnia bezpieczną jazdę oraz przedłuża żywot naszego pojazdu. Warto usuwać z niego brud jak najczęściej. W celu pełnej konserwacji roweru, warto udać się do profesjonalnego serwisu rowerowego. W takim miejscu każdy element jednośladu zostanie dokładnie wyczyszczony i sprawdzony.