Audyt fotowoltaiczny jest pierwszym i zarazem kluczowym krokiem, przed podjęciem decyzji o inwestycji w fotowoltaikę. Takie oględziny mają na celu odpowiedzieć na pytanie, czy montaż instalacji fotowoltaicznej jest opłacalny i czy będzie w pełni zaspokajać zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Jakiej firmie zlecić audyt fotowoltaiczny?
Pewny audyt fotowoltaiczny, to ten, który patrzy poza horyzont, jednocześnie realizując aktualne potrzeby inwestora. Szczegółowa analiza danych pozwala stworzyć projekt dopasowany do potrzeb klienta, a dobrze dobrana moc instalacji pomoże w krótkim czasie na zwrot inwestycji. Z tego względu, tak ważne jest wybranie odpowiedniej firmy fotowoltaicznej. Niestety liczba firm zajmujących się energią słoneczną cały czas rośnie, dlatego też ciężko dokonać wyboru tej najodpowiedniejszej. W tym celu warto posłużyć się rankingiem najlepszych firm fotowoltaicznych, dostępnym na stronie fotowoltaikatop10.pl, który jest zestawieniem dziesięciu najlepszych przedsiębiorstw oferujących wysokiej jakości, kompleksowe usługi z zakresu fotowoltaiki.
Rozmowa wstępna przed audytem
Przed wykonaniem audytu, niezbędne jest zebranie podstawowych informacji na temat wymagań od strony inwestora, takich jak:
- budżet na wykonanie projektu,
- ocena możliwości montażowych,
- analiza obiektu, na którym mają być zamontowane panele, pod kątem oceny wydajności,
- zapotrzebowanie na energię elektryczną, która ma dostarczać instalacja fotowoltaiczna,
- potencjalne plany na przyszłość w zakresie rozbudowy o nowe moduły.
Główna część audytu – jak wygląda?
Po pierwsze ustalana jest lokalizacja, czyli umiejscowienie instalacji fotowoltaicznej. Zarówno tej wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Najistotniejsze jest określenie miejsca montażu paneli słonecznych – bezpośrednio na gruncie, czy na powierzchni danego obiektu (dach, elewacja, specjalna konstrukcja). Do oceny możliwości montażowych, należy brać pod uwagę takie aspekty jak: orientacja przestrzeni dachowej względem stron świata, kąt nachylenia i ewentualna konieczność korekcji oraz materiał, z jakiego wykonany jest dach. Ważna jest również ocena zacienienia, mająca wpływ na sprawne działanie instalacji.
Bilans ekonomiczny – czyli obliczenie mocy
Kolejnym etapem audytu fotowoltaicznego, jest kalkulacja mocy instalacyjnej. Dzięki temu specjalista jest w stanie oszacować koszty instalacji i montażu. Następnie może dokonać symulacji oszczędności na 30 lat w przód. Taka analiza powinna także określić, po jakim czasie nakłady na inwestycję się zwrócą, oraz ile wyprodukuje prądu w ciągu roku. Po zakończeniu audytu przygotowany zostaje ostateczny projekt i niezbędna dokumentacja dla zakładu energetycznego. Jeśli chcesz zainwestować w odnawialną energię słoneczną, warto utrzymywać ekologiczne podejście także przy wyborze innych rozwiązań dla Twojego domu. W tym celu skorzystaj ze świadczeń firm neutralnych dla środowiska. Na stronie www.ekobarlinek.pl znajdziesz ofertę firmy, która oferuje ekologiczne rozwiązania dostosowane do potrzeb Twojego wnętrza.
Kiedy należy wykonać audyt fotowoltaiczny?
Profesjonalny audyt fotowoltaiczny, pomoże odpowiedzieć jaki rodzaj instalacji fotowoltaicznej wybrać, a także jakie parametry uwzględnić w projekcie budowy domu z instalacją fotowoltaiczną. Przyszły posiadacz instalacji fotowoltaicznej dowie się także, czy montaż paneli słonecznych będzie opłacalny oraz jak dobrać moc instalacji, żeby inwestycja zwróciła się w następnych latach. Do głównych obszarów zainteresowania specjalistów od audytu fotowoltaicznego, powinna należeć analiza ekonomiczna i możliwości montażowe. Ocena skuteczności instalacji fotowoltaicznej, jest niezbędna do podjęcia decyzji o rozpoczęciu przedsięwzięcia. Z kolei, to czy dana instalacja wyprodukuje odpowiednią ilość prądu, zależy w głównej mierze od dogłębnego zbadania powyższych parametrów. Drugim ważnym elementem audytu, będzie ocena możliwości montażowych, która powinna zweryfikować czy projektowana instalacja będzie trwała i skuteczna.