Jak wygląda leczenie sztuką? – Czyli wszystko na temat arteterapii

Ludzie coraz chętniej korzystają z nowatorskich technik terapeutycznych, które pomagają skutecznie poradzić sobie z problemami wszelakiej natury. Jedną z takich innowacyjnych technik, jest arteterapia. W tej technice wykorzystywana jest sztuka artystyczna pod wieloma formami, mająca na celu pomoc w leczeniu wielu chorób psychicznych oraz fizycznych, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Czym jest arteterapia?

Arteterapia według najprostszej definicji jest metodą terapeutyczną, w której wykorzystuje się różne formy sztuki. Arteterapia przeprowadzana jest przez specjalistów, którzy ukończyli odpowiednie studia czy dodatkowe kursy arteterapii, uzupełniające wiedzę w zakresie leczenia sztuką. Podczas zajęć arteterapeutycznych wykorzystuje się taniec, muzykę, rysunek albo rzeźbę, jednak wartość artystyczna samego dzieła stworzonego przez pacjenta jest drugoplanowa. Najważniejszą kwestią podczas przeprowadzania tej terapii jest skupienie się na procesie twórczym, który ma pomóc pacjentowi z problemami psychicznymi lub fizycznymi. Arteterapia może również służyć jako profilaktyka dla osób starszych, które dzięki niej mogą zadbać o kondycję psychiczną oraz fizyczną.

Cele arteterapii

Arteterapia może być przeprowadzona u dzieci, osób dorosłych i seniorów. Dzięki tej technice pacjenci mogą rozładować negatywne emocje oraz stres. Arteterapia okazuje się być skuteczna również w pomocy osobom zmagającym się z chorobami psychicznymi np. schizofrenią, depresją, chorobami afektywnymi czy nerwicą. Korzystać mogą z niej także osoby chore na poważne schorzenia, które nie potrafią udźwignąć ciężaru walki z chorobą. Wśród dzieci można z jej pomocą zwalczać traumy, które powstały w wyniku różnych wydarzeń. Arteterapia wspomaga również seniorów, którzy przy jej pomocy mogą zadbać o sprawność intelektualną. Lecznicza moc sztuki może łagodzić objawy demencji starczej oraz innych chorób otępiennych. Pomaga również osobom, które mają problemy z lękami. Z arteterapii mogą również skorzystać osoby dorosłe, które są całkowicie zdrowe. Zapisu na indywidualną konsultację można dokonać na stronie: https://sensarte.pl/arteterapia-indywidualna-dla-doroslych/, a jeśli zdecydujesz się na podjęcie współpracy, cena konsultacji zostanie odjęta od ceny programu rozwojowego, dedykowanego Twoim potrzebom. Z pomocą arteterapii osoby dorosłe mogą zmienić jakość życia na taki, która zagwarantuje wewnętrzny spokój i spełnienie.

Metody arteterapii

Istnieje wiele różnych metod arteterapii, które są powiązane z różnymi dziedzinami sztuki. O tym, jaka metoda będzie najlepsza dla danego pacjenta, decyduje terapeuta. Każda z nich bowiem ma inny wpływ na człowieka. Muzykoterapia opiera się na pracy z głosem, muzyką oraz instrumentami. Dzięki niej można pomóc otworzyć się na świat osobom, które mają problemy z komunikacją werbalną. W plastykoterapii czerpie się z rysunku, różnych form rzeźbienia, malowania lub kolorowania. Pomaga ona zwiększyć poczucie własnej wartości i umożliwia dotarcie do ukrytych emocji wewnątrz psychiki pacjenta. Wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych przydatna i skuteczna może być choreoterapia. Opiera się ona głównie na ruchu i tańcu. Poprzez ruch pozwala odblokować napięcia w ciele i skontaktować się ze swoimi emocjami. To tylko kilka z form terapii przez sztukę wykorzystywanych przy arteterapii. Jest ich naprawdę wiele, a ciężko sprecyzować ile, ponieważ mogą być one powiązane z dowolną dziedziną sztuki tworzonej na świecie.