Kiedy należy wymienić wąż hydrauliczny?

W układach hydraulicznych węże przenoszą płyn hydrauliczny pod ciśnieniem do lub z pomp, silników, zaworów, siłowników i innych elementów systemu hydraulicznego.

Ze względu na swoją krytyczną funkcję stosowane węże są projektowane i konstruowane tak, aby zapewnić odpowiednią elastyczność i trwałość. Muszą być wystarczająco elastyczne, aby zginać się w obrębie sprzętu i wokół niego, pasować do ciasnych przestrzeni i mogą obejmować duże odległości, a jednocześnie być wystarczająco trwałe, aby wytrzymać wysokie ciśnienia i temperatury robocze.

Kiedy należy wymienić wąż hydrauliczny?

Jakie zadanie spełniają węże w układach hydraulicznych

Zazwyczaj węże hydrauliczne mają wewnętrzną wykładzinę lub rurkę wykonaną z gumy lub materiału termoplastycznego, plecione lub spiralnie nałożone warstwy wzmacniające z przędzy tekstylnej lub drutu oraz osłonę wykonaną również z gumy, materiału termoplastycznego lub plecionego. Wszystkie te warstwy są ze sobą równomiernie połączone jako jedna całość. Aby wąż hydrauliczny był użyteczny, wymaga odpowiednich połączeń ze złączami, typu trwałego lub wielokrotnego użytku, zaprojektowanych do mocowania do węża, aby umożliwić pełne wykorzystanie ciśnienia znamionowego i wydajności węża dla maksymalnej żywotności.

Istotne jest, aby osiągnąć ten maksymalny dopuszczalny okres użytkowania i bezpieczne użytkowanie, ponieważ tylko dopasowane i zatwierdzone przez producentów komponenty mogą być używane razem i montowane zgodnie z ich zaleceniami. Mieszanie lub dopasowywanie komponentów węża niezgodnych z tym zaleceniem może prowadzić do niezadowalającej wydajności i awarii całego systemu hydraulicznego. Chociaż węże hydrauliczne są bardzo trwałe, cykle ciśnieniowe, których doświadczają podczas normalnej pracy i naturalne zużywanie ostatecznie doprowadzą do awarii.

Biorąc pod uwagę trwałość, jaką wykazują na ogół nowoczesne węże hydrauliczne, określenie, kiedy nadejdzie czas ich wymiany, może być trudne. Czasami pojawiają się oczywiste oznaki, że wąż zaczął zawodzić, ale nie zawsze tak jest. Z pewnością niezbędne jest także zakuwanie węży hydraulicznych Dracon.pl to firma, która świadczy tego typu usługi. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli okaże się, że żywotność węża zapewnia akceptowalną trwałość, wymiana na wąż o tej samej lub lepszej wartości również powinna to zapewnić.