Na czym polega działanie powietrznych pomp ciepła?

Pompy ciepła mają wiele zalet.

Pompy ciepła oszczędzają miejsce, dodatkowo nie potrzeba dodatkowego miejsca do przechowywania paliwa. Nie ma procesu spalania ani emisji potencjalnie niebezpiecznych gazów, nie są wymagane żadne kanały spalinowe. Dodatkowo takie pompy wymagają mniej konserwacji niż systemy grzewcze oparte na spalaniu. Mogą zapewnić chłodzenie latem i ogrzewanie zimą dosyć niskim kosztem. Są to ciche, niewidoczne systemy grzewcze o niewielkim wpływie na środowisko.

Na czym polega działanie powietrznych pomp ciepła?

Co to jest powietrzna pompa ciepła i jaka jest zasada jej działania?

Rząd docenia systemy ze źródłami naziemnymi i oferuje znacznie wyższy wskaźnik zachęty do odnawialnego ciepła niż w przypadku innych technologii odnawialnych. Pompy ciepła oszczędzają emisję dwutlenku węgla. W przeciwieństwie do spalania ropy naftowej, gazu, LPG lub biomasy, pompa ciepła nie wytwarza na miejscu emisji dwutlenku węgla i nie ma żadnych emisji dwutlenku węgla, jeśli do ich zasilania wykorzystywane jest odnawialne źródło energii elektrycznej, jak na przykład panele fotowoltaiczne. Powietrzne pompy ciepła są od wielu lat szeroko stosowane na całym świecie. Zazwyczaj kosztują więcej niż konwencjonalne systemy grzewcze, mają jednak bardzo niskie koszty utrzymania i można oczekiwać, że zapewnią bezpieczne, niezawodne i bezemisyjne ogrzewanie przez wiele lat.

Jedyną energią zużywaną przez pompę ciepła jest energia elektryczna do zasilania sprężarki i wentylatorów, które przenoszą energię cieplną z powietrza zewnętrznego do budynku. Dobrze zaprojektowana instalacja powietrznej pompy ciepła będzie dostarczać trzykrotnie więcej energii cieplnej niż energia elektryczna wykorzystywana do napędzania systemu. Gruntowe pompy ciepła są droższe w instalacji niż powietrzne pompy ciepła ze względu na konieczność zainstalowania gruntowego wymiennika ciepła. Jednak to połączenie z ziemią umożliwia znacznie wydajniejsze działanie, szczególnie, gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest niska zimą i najbardziej potrzebujesz wtedy ogrzewania.

Z pewnością dla wielu właścicieli budynków opłacalnym rozwiązaniem będzie powietrzna pompa ciepła zasada działania takiego urządzenia jest stosunkowo prosta, a bliższe szczegóły można znaleźć na stronach internetowych producentów pomp.