Obecnie coraz więcej osób uczęszcza na psychoterapię

Współcześnie wiele osób, które mają problemy emocjonalne, poszukuje pomocy psychologa czy psychiatry i decyduje się na psychoterapię oprócz zażywania leków.

Jednym ze znaków, że ocena psychiatryczna może być konieczna, jest sytuacja, gdy nastolatek nagle zaczyna mieć problemy z nauką lub często opuszcza zajęcia. Dotyczy to również osób dorosłych, które mogą zacząć przekraczać terminy lub mieć trudności z koncentracją w pracy albo z jej utrzymaniem.

Obecnie coraz więcej osób uczęszcza na psychoterapię

Kiedy warto zgłosić się do psychologa i psychiatry?

Wymowny znak, że dziecko może potrzebować wizyty u psychiatry, to sytuacja kiedy ma koszmary lub nie jest w stanie regularnie kontrolować swojego temperamentu. Młodym osobom i dzieciom szczególnie trudno jest mówić o emocjach i często oddziałują na nie behawioralnie. Pozytywne efekty psychoterapii są podobne lub czasami przekraczają skuteczność wielu metod leczenia farmakologicznego na te same schorzenia, warto zatem oprócz samego zażywania leków zapisać się na terapię u psychologa lub psychiatry.

Różnorodne psychoterapie są skuteczne w przypadku dzieci, młodzieży, dorosłych i osób starszych. Wiele osób woli psychoterapię od leków przeciwdepresyjnych, zwłaszcza jeśli przyjmują wiele leków stosowanych w leczeniu przewlekłych schorzeń i są bardziej podatni na niekorzystne skutki ich przyjmowania. Uczestnicy terapii u psychologa i psychiatry często twierdzą, że korzyści płynące z leczenia nie tylko utrzymują się, ale nadal poprawiają się po zakończeniu terapii. Podczas takich spotkań terapeutycznych nauczysz się być bardziej uważnym, mniej zestresowanym i bardziej zrelaksowanym, zrozumiesz swoje wartości oraz cele, i jak się nimi kierować, zwiększysz koncentrację, a także umiejętności organizacji i zarządzanie czasem.

Ogólnie rzecz biorąc, warto wykorzystać pozytywne efekty psychoterapii w zmniejszaniu objawów i poprawie funkcjonowania we wszystkich grupach wiekowych. W wielu sytuacjach i zaburzeniach może nam pomóc psycholog i psychiatra Kostrzyn nad Odrą. Osoby starsze dobrze reagują na psychoterapię i mogą odnieść korzyści w stopniu porównywalnym z młodszymi osobami dorosłymi.