Zalety produkcji podzespołów za pomocą drukarki 3D

Nowoczesna technologia druku 3D pozwala uzyskać wiele przedmiotów, które do tej pory należało wykonać w wyniku obróbki skrawaniem, za pomocą obrabiarek.

Mogą być to przedmioty o różnej wielkości, w różnych kształtach, obecnie wykorzystuje się różnego rodzaju materiały, które mogą zapewnić konstrukcji dużą wytrzymałość. Druk 3D pozwala zaoszczędzić czas oraz koszty, dzięki temu nie trzeba tworzyć nowych form, możemy zaprojektować produkt w oprogramowaniu typu CAD, na jego podstawie drukarka 3D wykona wydruk.

Zalety produkcji podzespołów za pomocą drukarki 3D

Wysokiej jakości wydruki 3D

Ważną zaletą druku 3D tyle jest szybki czas realizacji, bez względu na to, czy przedmiot jest prosty czy też złożony, można natychmiast rozpocząć jego wydrukowanie, bez konieczności przygotowań, tak jak w przypadku innych technologii, gdzie należy wykorzystać formy czy też obrabiać większe kawałki materiałów. Druk 3D to również stosunkowo niskie koszty produkcji, w przypadku przedmiotów, które powstaną w liczbie jednej lub dwóch sztuk, z pewnością inne technologie będą nieopłacalne. Często produkuje się części zamienne, które nie są już dostarczone przez producenta, wówczas wytwarza się kilka sztuk. Z pewnością warto zwrócić uwagę, iż maleją koszty zakupów drukarek, jak również materiałów, proszku, tworzywa sztucznego, które będzie wykorzystywane do produkcji.

Technologia druku 3D pozwala na łatwe wprowadzenie zmian, jeżeli okaże się, że produkt nie do końca spełni oczekiwania, możemy łatwo zmienić jego parametry. Często niewielkie zmiany mogą wpłynąć bardzo pozytywnie na wytrzymałość czy też funkcjonalność produktu. Dużą zaletą jest projektowanie w oprogramowaniu graficznym, gdzie możemy szybko wprowadzać na bieżąco różne zmiany i poprawki. Druk 3D to także możliwość personalizacji, dzięki czemu klient może określić dodatkowe parametry produktu, jaki chce otrzymać. Druk 3D wykorzystywany jest obecnie w medycynie, stomatologii, wykorzystujemy często produkty w przemyśle.

Obecnie nowoczesne urządzenia pozwalają uzyskać różne wydruki 3d, może być to przykładowo wydruk z materiału przypominającego plastik, gdzie kolejne warstwy nakładane są na poprzednie, następnie zgrzewane, można wykorzystać produkty w formie płynnej lub też sproszkowanej, do utwardzenia wykorzystuje się przykładowo promieniowanie UV czy też nowoczesny laser.