Badania diagnostyczne pomagają wykryć choroby

W medycynie badanie diagnostyczne to każdy rodzaj badania medycznego przeprowadzanego w celu pomocy w diagnozie lub wykryciu choroby.

Różne procedury, takie jak rezonans magnetyczny, prześwietlenia rentgenowskie, USG, tomografia komputerowa i inne skany, pomagają lekarzom i personelowi medycznemu diagnozować choroby, wykrywać nieprawidłowości oraz obserwować rozwój choroby. Tomografia komputerowa jest szeroko stosowanym badaniem diagnostycznym przeprowadzanym na całym świecie.

Badania diagnostyczne pomagają wykryć choroby

Jak wygląda badanie za pomocą tomografii komputerowej

Sprzęt używany w tomografii komputerowej wykorzystuje przetworzone komputerowo kombinacje wielu zdjęć rentgenowskich wykonanych pod różnymi kątami w celu wytworzenia przekrojowych obrazów określonych obszarów skanowanego obiektu, umożliwiając lekarzowi zajrzenie do wnętrza ciała pacjenta bez wykonywania cięcia. Skaner składa się z pierścienia, który obraca się wokół niewielkiej części ciała. W przeciwieństwie do rezonansu magnetycznego, skaner nie otacza od razu całego ciała, więc nie powinieneś odczuwać klaustrofobii. Radiolog będzie obsługiwał skaner z sąsiedniego pomieszczenia. Podczas skanowania będziesz mógł ich słyszeć i rozmawiać z nimi przez domofon.

Przed wykonaniem tomografii komputerowej możesz otrzymać specjalny barwnik zwany kontrastem, który pomoże poprawić jakość obrazów. Może być połknięty w postaci napoju lub wstrzyknięty do naczynia krwionośnego. Poinformuj radiologa, jeśli odczuwasz niepokój lub klaustrofobię w związku z wykonaniem badania. Mogą udzielić ci porady, która pomoże ci poczuć się spokojnym i w razie potrzeby zlecić podanie środka uspokajającego, który pomoże ci się zrelaksować. Przed rozpoczęciem skanowania możesz zostać poproszony o zdjęcie ubrania i założenie fartucha.

Jednym ze szczegółowych badań jest tomografia komputerowa poznań to miasto, gdzie możemy takie badanie wykonać. Podczas wykonywania każdego skanu musisz leżeć bardzo nieruchomo i normalnie oddychać. Gwarantuje to, że skanowane obrazy nie są rozmazane. W pewnych momentach możesz zostać poproszony o wdech, wydech lub wstrzymanie oddechu. Badanie trwa zwykle około 10 do 20 minut, jest bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne.