Specyfikacja i zarobki w pracy Uber

Praca kierowcy taksówki nasuwa różne skojarzenia. Wielu z nas pamięta zapewne czasy, gdy zawód ten miał w sobie sporo prestiżu. Również dzisiaj, w wyniku regulacji prawnych zostanie taksówkarzem, wiąże się ze spełnieniem wielu wymogów. Ciekawą alternatywą do tego zawodu jest praca w charakterze kierowcy współpracującego z firmą Uber.

Jakie wymagania trzeba spełnić, by zostać kierowcą Ubera?

Standardowe wymagania, jakie trzeba spełnić, aby współpracować z firmą Uber nie są wysokie. Jeżeli chodzi o wyposażenie kierowcy, na początek potrzebny jest jedynie smartfon oraz adres e-mail. Kandydat składa odpowiednie oświadczenia i zakłada profil kierowcy w aplikacji. Konieczne jest również dostarczenie kilku dokumentów, do których zalicza się:

  • dowód tożsamości (aby wykonywać opisywana pracę, należy mieć ukończone 20 lat),
  • aktualne prawo jazdy,
  • zaświadczenia lekarskie i psychologiczne, potwierdzające odbycie stosownych badań,
  • zaświadczenie o niekaralności.

Jak widać, lista wymogów nie jest przesadnie rozbudowana, stosunkowo łatwo można je więc spełnić.

Jakie korzyści daje współpraca z firmą Uber?

Uber nie jest przedsiębiorstwem, zatrudniającym kierowców na etat, dzięki temu możliwa jest duża elastyczność w wykonywaniu usług na jego rzecz. Oznacza to, że praca w Uber umożliwia ustalenie przez kierowcę własnego grafiku. W praktyce nikt nie narzuca godzin, w jakich trzeba wykonywać pracę – może to być więc zarówno zajęcie, zapewniające nam stały dochód, jak i dodatkowe, pozwalające na uzyskanie ekstra wpływów bądź uzyskanie środków np. na kontynuację studiów. Zarobki kierowców są przy tym bardzo różne. Przykładowo – osoba wykonująca usługi w ciągu 20 godzin tygodniowo jest w stanie uzyskać za swoją pracę kwotę rzędu 1800 zł w skali miesiąca. Warto podkreślić, że jest to zapłata za czas pracy porównywalny do połowy typowego etatu. Elastyczność tej formy zatrudnienia pozwala niektórym osiągnąć dochody na poziomie od pięciu do nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie – w tym wypadku mówimy jednak o typowym zajęciu pełnoetatowym. Wynagrodzenie kierowcy zależy w głównej mierze od ilości przepracowanego czasu, ale wpływ na nie ma również dzień tygodnia, w którym wykonuje swoje usługi, godziny ich świadczenia czy obowiązująca wówczas stawka. Sam Uber organizuje dla współpracujących z nim kierowców liczne konkursy, pozwalające na osiągnięcie dodatkowych dochodów, na przykład za określona ilość kursów odbytych w ciągu tygodnia.

Z jakimi kosztami trzeba liczyć się w związku z rozpoczęciem współpracy z Uber?

Rozpoczynając swoją przygodę z Uberem należy liczyć się z koniecznością poniesienia kilku opłat. Należą do nich przykładowo:

  • koszty związane z utrzymaniem odpowiedniej sprawności technicznej samochodu,
  • opłaty ubezpieczeniowe,
  • zużycie paliwa,
  • koszty związane z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.

Jeżeli zdecydujemy się jednak na współpracę z partnerem, należy doliczyć również koszty jego prowizji; te jednak nie są szczególnie wygórowane. W przypadku niektórych partnerów firmy Uber prowizja wynosi na przykład jedyne 50 zł w skali tygodnia i dotyczą wyłącznie tych okresów, kiedy kierowca faktycznie świadczy usługi.