Grawerowane tabliczki okolicznościowe – jak się je wykonuje?

Najprościej można powiedzieć, że grawerowanie jest jedną z najstarszych i najbardziej popularnych technik zdobienia artystycznego. Obecnie cieszy się ona ciągle bardzo dużym zainteresowaniem. Za pomocą specjalistycznych narzędzi wykonuje się precyzyjne litery albo wzory na powierzchniach metalowych.

Jakie są najpopularniejsze techniki grawerowania?
Obecnie najbardziej popularne jest grawerowanie laserowe. Stopniowo zastępuje ono grawerowane ręczne, ponieważ jest o wiele szybsze i dokładniejsze. Za sprawą nowoczesnej technologii laserowej można otrzymać bardzo estetyczne i trwałe wzory. Najważniejszym założeniem stosowania specjalistycznego lasera do grawerowania jest to, że jest on nie tylko trwały, ale również wytworzone za jego pomocą znaki są praktycznie niezniszczalne. Obecnie dostępne są cztery najważniejsze techniki grawerowania. Są to: ręczne, maszynowe, komputerowe oraz chemiczne.

Jak wykonuje się grawerowanie?
W jubilerstwie wykorzystuje się nadal przede wszystkim grawerowanie ręczne. Doświadczony złotnik do wykonania swojej pracy stosuje rylce, które umożliwiają mu dokładne rzeźbienie powierzchni metodą skrawania. W grawerowaniu poza rylcami, wykorzystuje się również pilniki i ostrze. Maszynowe grawerowanie wykonywane jest zazwyczaj przy użyciu specjalnych kopiarek. Natomiast grawerowanie chemiczne poleca na trawieniu materiału za pomocą właściwych substancji chemicznych. Bardziej precyzyjną techniką, o czym już wcześniej wspominaliśmy jest grawerowanie komputerowe. Wykorzystuje się do niego specjalny laser.

Na czym polega grawerowanie laserowe?
Laser służy do bardzo dokładnego żłobienie nie tylko w stali i w aluminium, ale też w różnych tworzywach sztucznych. Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby laser stosować do grawerowania w skórze, w drewnie, w korku, w szkle, w ceramice, czy papierze. Za pomocą odpowiedniego lasera można tworzyć trwałe, niezmywalne oraz nieusuwalne wzory na bardzo wielu rodzajach powierzchni.

Jak wygląda grawerowanie w metalu?
Występuje kilka rodzajów metali, które mogą być stosowane do laserowego grawerowania albo znakowania. Tak naprawdę laser wykorzystuje się do naniesienia na metal pewnego rysunku. Właśnie na tym to wszystko polega. Laserowe grawerowanie można wykonać na przykład w mosiądzu. Występują dwa rodzaje powlekanego mosiądzu. Tylko jeden z nich jest odpowiedni do obróbki laserem. Najważniejsza różnica polega na tym, że ten pierwszy jest precyzyjnie polerowany, zanim zostanie powleczony lakierem. Taki metal jest malowany niewielką warstwą lakieru na bardzo różne kolory. Laser zmywa z metalu warstewkę lakieru. Wtedy wygrawerowane na metalu litery są piękne i błyszczące. Jednak należy mieć świadomość tego, że w takim przypadku należy bardzo dokładnie ustawić parametry pracy maszyny. Jeżeli tego nie zrobisz, to krawędzie liter będą nieostre. Natomiast w przypadku zwykłego mosiądzu jego powierzchnia jest zazwyczaj matowa i mało interesująca. Można go używać tylko i wyłącznie do grawerowania mechanicznego. Występuje również różnica w cenie każdego z tych metali. Można również wykonywać grawerowanie między innymi w: aluminium i aluminium anodowanym.

Grawerowane tabliczki okolicznościowe – doskonały pomysł na prezent
Grawerowane tabliczki okolicznościowe są odpowiednie na różne okazje. Mogą być samodzielnym prezentem, który upamiętni jakieś ważne wydarzenie, na przykład otrzymanie dyplomu, chrzest, ślub, urodziny lub być dodatkiem do prezentu. Grawerowane tabliczki okolicznościowe mogą być przykładowo uzupełnieniem obrazka z okazji chrztu lub komunii. Tabliczki okolicznościowe są bardzo eleganckie i niedrogie. Można na nich umieścić ulubiony cytat, poradę dla jubilata lub fragment wiersza. Tabliczki okolicznościowe grawerowane z metalu charakteryzują się bardzo dużą trwałością, więc osoba obdarowywana bez obaw może je postawić na półce i cieszyć się nimi przez długi czas. Grawerowana tabliczka może również pełnić funkcję dekoracyjną. Jest odporna na uszkodzenia, a jej zamówienie dla konkretnej osoby jest bardzo proste.

Zdjęcie ze strony centrum usługowego PawTom sklep-pawtom.pl