Jak wybrać nagrobek?

Proces wyboru nagrobka może wiązać się z wieloma decyzjami.

Trzeba wybrać, jak powinien wyglądać nagrobek, z jakiego kamienia powinien być wykonany, jaką inskrypcję wybrać na nagrobku. Te względy, wraz z osobistymi preferencjami, pomogą ci zdecydować o wyborze odpowiedniego nagrobka do oznaczenia grobu bliskiej osoby.

Jak wybrać nagrobek?

Dlaczego granit jest najczęściej używanym kamieniem na nagrobki i pomniki?

Pełny pomnik zakrywa cały grób, składa się z nagrobka i podstawy, a także kamiennego krawężnika, który tworzy granicę wokół grobu. Możemy oczywiście wybrać nagrobek dla jednej osoby, czy podwójny, zazwyczaj dla pary małżeńskiej. Generalnie pomnik podwójny jest budowany i wpisywany w momencie śmierci pierwszego członka pary, pozostawiając na pomniku miejsce na dodatkowy napis o odejściu drugiej osoby.

W zależności od twojego budżetu i wymagań części cmentarza, na której pomnik zostanie zainstalowany, wielu kamieniarzy zaleci wybór granitowego nagrobka lub pomnika. Granit jest to najtrwalsza opcja kamień, który przetrwa naprawdę długo. Dodatkowo granit może wytrzymać bez problemów szereg niekorzystnych warunków atmosferycznych, w tym słońce, deszcz, mróz i śnieg, a zatem nie jest podatny na szybką erozję, jak niektóre inne opcje kamienia. Nagrobki z granitu wymagają tylko niewielkiej konserwacji i są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wykończeń.

Wykończenie na nagrobku jest również zmienne, granitowe nagrobki (Kamso Kraków) można dekorować w dowolny sposób w zależności od naszych preferencji. Powierzchnia kamienia jest zwykle wypolerowana w celu podkreślenia napisu, ale boki można zachować jako rustykalne, aby uzyskać bardziej miękki, bardziej naturalny wygląd pomnika. Inskrypcje mogą być rzeźbione, grawerowane lub malowane na nagrobku, a firma kamieniarska, który zapewnia pomnik, powinna mieć katalog krojów pisma i kolorów oraz wzorów, których można używać. Liczba znaków, które mogą być zawarte w inskrypcji, zależy od rodzaju i wielkości pomnika. Również koszt będzie się różnił w zależności od wybranego rodzaju granitu i wielkości nagrobka.