Kompresor łopatkowy czy śrubowy – który będzie lepszy?

Kompresory to niezwykle funkcjonalne urządzenia, które poprzez swoją unikalną budowę wykorzystują siłę sprężonego powietrza. Znajdują szerokie zastosowanie w halach produkcyjnych, hutnictwie, przemyśle spożywczym, warsztatach samochodowych, branży chemicznej i farmaceutycznej. Ze względu na możliwości precyzyjnego regulowania gazu o wysokim ciśnieniu znajdują także zastosowanie w przydomowych pracach, takich jak pompowanie kół w samochodzie czy rowerze lub w malowaniu ogrodzeń.

Kompresory łopatkowe

Kompresory łopatkowe to rodzaj pompy wyporowej, które za pomocą ruchu łopatek osadzonych w wirniku produkują sprężone powietrze. Choć są nieco mniej popularne niż kompresory śrubowe, to przede wszystkim cechuje je stała wydajność w pracy, która nie zmniejsza się w trakcie procesu ich eksploatacji. Wykazują bardzo mały stopień nieszczelności sprężania dzięki temu, że łopatki są stale poruszane w wyniku działania siły odśrodkowej oraz działania z wykorzystaniem cienkiej warstwy oleju.  Przy poprawnym eksploatowaniu sprężarki łopatkowe uzyskują jeszcze wyższy stopnień szczelności całego układu. Kompresory łopatkowe dodatkowo cechuje bardzo wysoka efektywność energetyczna, określana jako ilość energii, która jest potrzebna do otrzymania określonej ilości powietrza w zależności od ciśnienia, które trzeba uzyskać.

Sprężarki łopatkowe charakteryzują się cichą pracą, ponieważ generują hałas w przedziale 65-75 dB, a ich konstrukcja powoduje, że zajmują o wiele mniej miejsca niż kompresory śrubowe, co często jest niezwykle istotnym aspektem w wielu halach produkcyjnych. Modele te są wyjątkowo trwałe i mogą pracować bardzo efektywnie nawet przez dziesięć lat, co gwarantują ich producenci. Kompresory łopatkowe są niezwykle cenione przez użytkowników ze względu na ich wysoką sprawność i wydłużoną żywotność oraz bezawaryjność. Z drugiej strony sprężarki łopatkowe są o wiele większym wydatkiem niż modele śrubowe, co warto wziąć pod uwagę przy ich zakupie. 

Kompresory śrubowe

W kompresorach śrubowych sprężone powietrze jest uzyskiwane w wyniku zmniejszania się przestrzeni pomiędzy poruszającymi się śrubami. Tak jak kompresory łopatkowe są zaprojektowane do pracy w trybie ciągłym, a w chwili zaniku sprężonego powietrza mogą pracować bez żadnych obciążeń przez jakiś czas. Choć początkowo modele śrubowe cechowały się głośniejszą pracą niż sprężarki łopatkowe, ich producenci wyposażają je w specjalne dźwiękoszczelne obudowy, które sprawiają, że ograniczają hałas do poziomu 65-75 dB. Kompresory śrubowe charakteryzują się szerokim zakresem mocy i dużą wydajnością, dzięki czemu można dostosować ich parametry do realnych potrzeb. Jednak w odróżnieniu od modeli łopatkowych szczelność ich układów zmniejsza się w wyniku ich skompilowanej śrubowej budowy, co ma znaczący wpływ na ich sprawność wraz z czasem ich użytkowania. Kompresory śrubowe wykazują także większe straty energii niż kompresory łopatkowe ze względu na występujące w nich tarcie śrub, których prędkość obrotowa jest kilkukrotnie wyższa niż w modelach łopatkowych. Choć kompresory śrubowe są o wiele tańszą inwestycją niż sprężarki łopatkowe i posiadają wiele zalet, to warto wziąć pod uwagę, że ich producenci gwarantują ich wydajne działanie jedynie przez okres pięciu lat. Po tym czasie konieczne jest ich serwisowanie i zakup oryginalnych części, co generuje dodatkowe koszty.