Terapia dla par: na czym polega i czy pomaga naprawić relacje

Problemy w relacjach i różnorodne konflikty to niezwykle częsty problem, który dotyka zarówno małżeństwa jak i pary nieformalne. Rozwiązaniem dla takich związków może okazać się psychoterapia dla par, która pozwala dotrzeć do źródeł konfliktów oraz dowiedzieć się o sobie i swoim partnerze ważnych informacji, które mogą przywrócić równowagę i spokój w związku. Jednak na czym polega terapia dla par i w jaki sposób pomaga?

Kiedy warto zdecydować się na terapię dla par?

Każdy związek dwójki osób i codzienne relacje pomiędzy nimi może prowadzić do pewnych nieporozumień, tarć a nawet braków w komunikacji. Niestety, z czasem frustracja wywoływana przez te małe konflikty oraz poczucie osamotnienia i niezrozumienia mogą prowadzić do poważnych problemów w związku a nawet chęci zakończenia go. W takich okolicznościach doskonałym rozwiązaniem problemu może okazać się terapia dla par. Może być ona również ratunkiem w sytuacjach zdrady czy uzależnienia partnera, kiedy jeszcze widzimy tzw. „światełko w tunelu” i bardzo chcemy pracować nad naszym związkiem.

Pamiętajmy, że życie to nie bajka ani hollywoodzki film, dlatego zjawisko wypalenia w związku jest całkowicie normalne i bardzo częste. Z czasem relacje między dwojgiem ludzi naturalnie zmieniają się i ewoluują, jednak jeśli partnerzy darzą się uczuciem warto jest walczyć o łączące ich relacje. Doświadczony terapeuta, taki jak Psycholog Beata Załucka-Gosk będzie w stanie pokazać nam mechanizmy naszego zachowania oraz umożliwi zebranie wielu informacji o partnerze czy też partnerce, które pozwolą inaczej spojrzeć nam na tę drugą osobę i poznać jej motywy działania i zachowania. Terapia dla par nie ma za zadanie wpędzać w poczucie winy, lecz skutecznie pomóc ratować relację miłosną lub też wspólnie i w zgodzie podjąć decyzję o zakończeniu związku.

Na czym polega i jak długo trwa terapia dla par?

Głównym zadaniem terapii dla par jest uzmysłowienie partnerom przyczyn sytuacji, w której się znajdują. Bardzo często zdarza się, że podczas terapii jedna z osób zaczyna sobie uświadamiać, że w sposób nieświadomy powielała negatywne wzorce wyniesione z domu rodzinnego. Świadomość ta pozwala ułożyć swoje życie i związek na nowo. Terapeuta jest również w stanie pomóc odnaleźć partnerom skuteczne metody radzenia sobie z problemami dnia codziennego, zastępując nimi dawne, często destrukcyjne zachowania.

Czas trwania terapii dla par nie jest ściśle określony a jej przebieg zależy od zaawansowania problemu, z którym zgłosimy się do terapeuty. Zwykle spotkania trwają nie krócej niż pół roku do roku. Jest to stosunkowo długi czas, jednak warto zdecydować się przeżyć to wyzwanie by z pełną świadomością stwierdzić, że zrobiliśmy wszystko by uratować nasz związek.

Do kogo skierowana jest terapia dla par?

Terapia dla par często nazywana jest terapią małżeńską, co oznaczałoby, że skierowana jest jedynie do małżeństw. Nic bardziej mylnego, bowiem ten rodzaj terapii będzie przydatny zarówno w przypadku związku sformalizowanego jak i nieformalnego. W naszym gabinecie przyjmiemy z otwartymi rękami i sercami każdą parę borykającą się z problemami komunikacyjnymi czy też mającą pewne obiekcje co do słuszności swojego związku. Serdecznie zapraszamy również pary jednopłciowe, których związki są często naznaczone problemami z własną tożsamością oraz nietolerancją społeczeństwa. Więcej na ten temat mogą Państwo przeczytać w artykule – https://www.pomocwlabiryncie.pl/blog/terapia-par-jednoplciowych zamieszczonym na stronie gabinetu psychologicznego w Gdyni.