Sole do kąpieli – relaksująca kuracja w domowym zaciszu

Sole do kąpieli to od dawna znany i stosowany sposób na różne dolegliwości ciała i umysłu. Swoją sławę zawdzięczają stosunkowo niskiej cenie oraz łatwości zastosowania. Sole do kąpieli to nic innego jak naturalna sól czyli chlorek sodu pozyskiwany z morza, słonych jezior czy Himalajów. Sole te charakteryzuje wysoka zawartość minerałów i korzystnych dla zdrowia związków chemicznych, naturalnie występujących w przyrodzie. Solą do kąpieli może być również, pozyskiwany na drodze przemysłowej siarczan magnezu – czyli sól Epsom. Zarówno sól kuchenna jak i sól Epsom łatwo rozpuszczają się w wodzie, ułatwiając jej zastosowanie.

Korzyści zdrowotne z kąpieli solnych

Dodatek soli do kąpieli wpływa korzystnie na stan zdrowia człowieka. Zarówno fizyczny jak i psychiczny. Relaksująca solna kąpiel przynosi ukojenie nadszarpniętym nerwom oraz ulgę bolącym mięśniom i stawom. Stosowanie soli do kąpieli, wzbogaconej wyciągami z ziół, olejkami eterycznymi czy olejami roślinnymi wspomagają krążenie krwi, łagodzą ból głowy, a także suchą i swędzącą skórę.

Kąpiel z solami wpływa również na zmniejszenie niedoborów niektórych minerałów w organizmie, a także pomaga w oczyszczaniu skóry, ciała oraz utracie wagi. Sole do kąpieli działają rozluźniająco na mięśnie po ciężkim wysiłku fizycznym, wspomagają ich regenerację oraz łagodzą tzw. zakwasy. Dodatek antyseptycznego olejku z drzewa herbacianego załagodzi infekcje skóry.

Jak przygotować solną kąpiel:

Do wanny z ciepłą wodą wsyp ok 300-500g soli. Wymieszaj do rozpuszczenia. Możesz dodać olejki eteryczne np. miętowy czy eukaliptusowy, które pobudzają krążenie. Zażywaj kąpieli trwającej od 12 do 20 minut. Następnie opłucz ciało pod chłodną, bieżącą wodą.

Jeśli po zakończeniu kąpieli odczuwasz pieczenie lub podrażnienie skóry, w mokrą skórę wmasuj np. olej kokosowy lub olej z awokado, migdałów czy makadamia, które zminimalizują te dolegliwości.

Trochę inna sól kuchenna

Alternatywą dla wyżej wymienionych soli do kąpieli jest, dostępna praktycznie w każdej kuchni soda oczyszczona, która pod względem chemicznym również jest solą. Ma ona nieco inne działanie, dotyczy ono głównie skóry. Kąpiel z sodą wpływa na otwarcie porów skóry, wspomaga pocenie się podczas kąpieli – co niesamowicie oczyszcza organizm. Łagodzi wysypki i świąd skóry.

Pamiętaj!

Podczas kąpieli solnych ciało traci duże ilości wody. Podczas kąpieli spożywaj wodę, a po zakończeniu pamiętaj by nadal odpowiednio się nawadniać.